Autor

respektive tým autorů

Lars Kepler je vlastně tým autorů. Jde o pseudonym, za kterým se skrývá Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril, manželská dvojice zavedených švédských autorů. Oba mají rádi thrillery a rozhodli se společně napsat knihu, která by nebyla ovlivněna tvorbou spojovanou s jejich jmény. Chtějí do žánru vnést nové prvky inspirované filmem, nové charakterové typy a zápletky. To bude i nadále cílem románové řady podepsané jménem Lars Kepler.

Jejich autorská prvotina Hypnotisören (Hypnotizér), která se stala bestsellerem, vyšla roku 2009. Práva na knihu byla prodána do více než třiceti zemí. Poprvé se v ní objevila hlavní postava švédského vyšetřovatele s finskými předky Joony Linny, která prochází i dalšími příběhy. Záhadnou osobou je samotný kriminalista. Rodné jméno Joona je upravené biblické jméno Jonáš.

Zajímává vás, jak vznikl pseudonym Lars Kepler? Manželé potvrdili, že odkazují na neméně slavného kolegu Stiega Larssona (autora trilogie Milénium) a Johanesse Keplera, významného astronoma a astrologa.

Alexander Ahndoril

švédský prozaik a dramatik
Alexander Ahndoril je jeden z nejmladších a nejslavnějších spisovatelů Švédska, je autorem osmi románů a patnáct her. Narodil se ve Stockholmu 1967, studoval film, náboženství a filozofii na univerzitě ve Stockholmu. Debutoval jako romanopisec v roce 1989 (Den Akta kvinnan). Po druhém románu (Om hjärtat är vidrigt) začal pracovat na plný úvazek jako spisovatel. Je ženatý se spisovatelkou Alexandrou Coelho Ahndorilovou, mají tři dcery.

Alexandra Coelho Ahndorilová

Alexandra Coelho Ahndoril se narodila v roce 1966 švédské-portugalským rodičům. Vyrostla v Helsingborg na jižním pobřeží Švédska. Do Stockholmu se přestěhovla na začátku 1990, aby se stala herečkou. Ještě před tím než se přeorientovala na psaní.

V roce 2003 jí vyšlel debutový román Stjärneborg o životě astronoma Tychona Brahe, který získal Cenu Katapult. Dále publikovala romány Birgitta a Katarina (2006) o životě svatého Birgitta Švédska a Master (2009), o radikální socialistické August Palm.

Alexandra působila také jako literární kritik pro švédské noviny Göteborgs-Posten a Dagens Nyheter.